Tarihçe

 

Alcon Alüminyum’un tarihçesi 1989’da iki ortaklı bir kuruluş olarak başlar. Şirket, İstanbul Sultançiftliği'nde  yeni adıyla Sultangazi'de "Şen Kardeşler” adı ile kurulmuş, başarı ve sürekliliğin somutluğa adımı böyle atılmıştır.Alcon Alüminyum kurulduğu ilk günlerden itibaren gözünü zorlu projelere dikmişti. O zamanlar demir kepenk, demir doğrama ve alüminyum doğrama işleri yapılmaktaydı. İlk yılların önemli projeleri arasında Beylikdüzü Migros Alışveriş Merkezi’nin dış cephe kaplama işleri vardır. Bu iş Alcon’un geleceğine ışık tutmuştur. 

 

1993 yılında, ilk yatırımlarını makine parkurunu oluşturarak yapmıştır. Köşe pres makinesi, çift kafa kesme makinesi, bonding makinesi, freze makinesi, demir kesme makinesi, alüminyum ve gaz altı kaynak makinesi, kompozit kesme ve cam yıkama makinesi ile imalata güç vermiştir. Yatırımının ilk ürünü olarak Koç Grubu’nun Adapazarı Otokar Fabrikası'nın binalarını yapmıştır.

 

1995’te Yeşilköy Atatürk Havalimanı’nın Güvenlik, İtfaiye ve Radar Kulesi Hava Trafik Kontrol Binaları’nın giydirme cephe işlerini yapmıştır.

 

 

1996’da Yurtbank’ın yirmi altı, Pamukbank’ın sekiz adet şubesinin giydirme cephe işlerini üstlendi.

 

Alcon’un faaliyetleri, İstanbul bölgesindeki yerel projelerden Türkiye çapında ve ötesindeki daha geniş ve daha çeşitli projelere kaymıştır.

 

1999’da Fenerbahçe Dereağzı Tesisleri’nin dış cephe işlerini yapmıştır.

 

Türkiye’deki tecrübelerinin gücünden ilhamla, Alcon bu on yıllık dönem içerisinde ilk yurtdışı projelerine başlamıştır. Alcon, yurtdışında kapsamlı projelere etkin olarak katılan bir Türk Firması olarak kendini göstermiş ve bununla kıvanç duymuştur.

 

1999’ta Kazakistan’da KMK İnşaat’ın giydirme cephe, skylight çatı ve cephe kaplama işlerini yapmıştır.

 

Büyüme süreci boyunca, Alcon pazarın gelişen ihtiyaçlarını ve müşterilerinin beklentilerini karşılamak için gerekli esnekliği koruyarak faaliyetlerini çeşitlendirmiş, aynı zamanda da esas işini muhafaza etmiştir. Bu doğrultuda, Alcon faaliyetlerini üç temel alanda yoğunlaştırmıştır; Alüminyum işleri, PVC işleri ve ticaret.

 

2000’lerde Alcon, şirketin zorlu projeleri yürütmesini sağlayan faktörlerden modern teknolojilere bağlılığını sürdürmüştür. Alcon ününü, rekabetçi uluslararası pazarlarda, mühendislik problemlerine ve emniyetli projelere getirdiği yenilikçi çözümler ile kazanmıştır.  2000’lerin başında Alcon, gittikçe daha büyük ölçekli projeler için sözleşmeler imzalamaya devam etmiş ve Türkiye’nin yanı sıra Libya, Irak, Romanya ve Kosova’daki faaliyetlerinin de kapsamlarını genişletmiştir.

 

2002’de Rusya Kazan’da Total Gaz Genel Müdürlük binasının giydirme cephe ve cephe kaplama işlerini yapmıştır.

 

2005’lerden sonraki yıllarda Alcon, faaliyetlerini dünyanın farklı bölgelerine doğru genişletmeye devam etmiştir. Tripoli, Libya’da Elmahary Shopping Center, Dahra Jamile İş Merkezi, İngiliz Hastanesi, Aman Bank Yönetim Binası,  Irak’ta Barzan Hastanesi, Diyanet İşleri Bakanlığı Binası, Mahkeme Temiz Binası, Man Alışveriş Merkezi, Erbil Emniyet Müdürlüğü Binası, Darin Company, Azo Market gibi büyük çaplı projelere başarı ile imza atmıştır. 

 

2007 de şirket, hızla gelişen iş gücünü farklı şirket kollarına  ayırmış ve "Giydirme Cephe" sektöründe "Alcon Alüminyum"  ismiyle faaliyet göstermeye devam etmiştir. Yine bu yıllarda İnşaat Taahhüt işlerine de sağlam adımlarla başlanmıştır. Irak’ta Erzincan İnşaat ve Alcon İnşaat adı altında iki adet limited şirket kurulmuştur. Bu verimli dönem esnasında Irak’da, birçok hastane, konut kompleksi, alışveriş merkezi, ofis binası ve endüstriyel fabrika projeleri gibi prestijli sözleşmeler de gerçekleştirmiştir.

 

Bugün; Dünyadaki dikkate değer ilerlemesine ek olarak, Alcon'un Avrupa ve Ortadoğu’ya verdiği önem, büyük başarıları ve itibarı da beraberinde getirmiştir. Bugüne kadar Alcon, Avrupa, Afrika, Ortadoğu ve Rusya’da, binalar, hastaneler, endüstriyel fabrikalar, alışveriş merkezleri ve iş merkezleri olmak üzere 200’den fazla projeye imza atmıştır. Alcon'un uluslararası cephe projeleri, 200 milyon ABD doları aşan birikmiş iş kaydı ile gelecek için büyüme lokomotifi olmaya devam etmektedir.

 

Copyright © 2012 Alcon Alüminyum. All rights reserved.